
Internet ima funkciju povezivanja korisnika diljem svijeta te je poznat po inovacijama, preoblikovanju i kreativnom mijenjanju načina na koji društvo koristi medije. Sve češće svjedočimo pojavi da su zabavni sadržaji na internetu sve manje pod kontrolom medijskih korporacija, a sve više ga stvaraju sami korisnici interneta, a jedan od takvih sadržaja jesu videozapisi koji se dijele na stranicama poput YouTubea, Daily Motiona, Google Videa i Facebooka. Danas se takvi videozapisi najviše dijele na aplikacijama poput Tik Toka i Instagrama.
Ova pojava, poznata je kao “happy slapping” (videosnimanje napada) je započela u Ujedinjenom Kraljevstvu i otada se proširila na razne zemlje. Pojedinci ovaj pojam definiraju : „kada se nesluteća žrtva snima mobilnim telefonom opremljenim osnovnom kamerom” ili „incidenti nasumičnog nasilja koji se snimaju i šire putem mobilnih telefona na internetu”.
Happy slapping uključuje tri faze
1.postoji žrtva koja je obično napadnuta te napad može biti od emocionalnog, preko fizičkog, do seksualnog zlostavljanja, jer svi ti oblici imaju zajednički ishod, a to je nanošenje fizičke ili psihičke štete žrtvi
2. snimanje napada dok se on odvija, obično od strane počinitelja/počinilaca, a snimati se mogu pokretne slike i zvuk (videozapise) ili statične slika (fotografija)
3. distribucija videozapisa putem tehnologija za razmjenu datoteka među mobilnim telefonima
Zašto dolazi do happy slappinga?
Kao prvo happy slapping se može gledati kao oblik cyberbullyinga (zlostavljanje korištenjem elektroničkih sredstava, poput mobilnih telefona i interneta), a kao drugo ovo je jedan od oblika kriminalnog ponašanja mladih ljudi te pripada skupini uličnog kriminala (kaznena djela počinjena na javnim mjestima poput krađe, vandalizma i pljačke). Razlog snimanja i objavljivanja takvih videozapisa može proizlaziti iz emocije uzbuđenja koju dobiva tim ponašanjem ili dobivanje društvene nagrade (moć, poštovanje vršnjaka, te mogućnost pokazivanja moći i snage).
Jedan od primjera iz stvarnog života desio se u Singapuru 2006. godine, 13-godišnja djevojčica je udarena i skinuta joj je odjeća od strane tri starije tinejdžerke. Napad se dogodilo na stepenicama javnih stambenih zgrada. Zlostavljanje je snimljeno mobitelom te je videozapis je kasnije distribuiran preko Bluetootha i objavljen na internetu.
Prevedena literatura:
Chan, S., Khader, M., Ang, J., Tan, E., Khoo, K., i Chin, J. (2012). Understanding ‘happy slapping’. International Journal of Police Science & Management, 14(1), 42-57.